Co jeść na masę?

Najlepsze produkty na zbudowanie masy mięśniowej

 

Zwiększenie masy mięśniowej to nie tylko dieta zawierająca większą podaż kalorii, ale także odpowiednio dobrane ćwiczenia. Podstawowym źródłem węglowodanów powinny być ciemne makarony, ryż i chleb żytni oraz warzywa. Natomiast białko znaleźć można w chudym mięsie oraz roślinach strączkowych.

Produkty, które należy spożywać codziennie

 

Szpinak. Witaminy, minerały oraz fitoekdysteruoidy http://www.e-gym.pl/threads/11689-Fitoekdysteroidy-prawda-czy-mity  zawarte w tej roślinie pomagają zwiększyć masę mięśniowa i jednocześnie zawiera duża ilość błonnika.

Tłuste ryby. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, zapobiegają procesom rozpadu oraz wspierają rozwój tkanek w organizmie.

Jajka. Szybkie i łatwe w przygotowaniu, a dodatkowo zawierające idealną kompozycję witamin i pełnowartościowe białko, podobnie jak mleko matki.

Rośliny strączkowe. Stanowią także idealny zamiennik źródła białka dla wegetarian. śród nich znajdują się bób, fasola, soczewica, groch i niedoceniania soja.

Chude białe mięso. W tej roli idealnie sprawdzi się mięso z indyka i z kurczaka, koniecznie bez tłustej skóry. Bogate jest w leucynę, która przyspiesza syntezę białek oraz stanowi podręczne źródło energii. Kaloryczność białego mięsa jest na tyle mała, że prawie sto procent kalorii stanowi białko.

 

Nabiał. Zawierają dobrze przyswajalne białko w postaci mleka, białego sera czy serka wiejskiego. Osoby nietolerujące laktozy mogą je zastąpić produktami bez tego cukru lub mlekiem roślinnym.

Produkty, które powinno się jeść tylko w dni treningowe

 

Chuda wołowina. Glutamina zawarta w mięsie wspiera układ odpornościowy organizmu. Ma właściwości przeciwzapalne i zapobiega katabolizmowi, przyspiesza wzrost mięśni i ich regenerację.

 

Buraki. Zwiększa wytrzymałość organizmy do 16% oraz zmniejsza zapotrzebowanie na tlen, co pozwala na wykonanie dłuższego treningu.

 

Suplementy diety

 

Dobre gainery zawierają w składzie 10-20% białka i 80-90% węglowodanów. Spożywane przed treningiem zapewniają energię i opóźniają zmęczenie, a stosowane po wysiłku fizycznym szybciej regenerują mięśnie i wspomagają przyrost masy mięśniowej. Polecane są dla ektomorfików https://www.budujmase.pl/diety/o-dietach/6488-ektomorfik-dieta-dla-ektomorfika.html .