Czy warto budować masę mięśniową?

Większość osób uczęszczających na siłownię i trenujących z ciężarami, przychodzi tam po to, aby zbudować masę mięśniową. Co tak naprawdę daje budowanie masy mięśniowej? Przede wszystkim trening siłowy pozwala na skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak za sprawą zwiększonego metabolizmu, który pozwala spalać więcej tłuszczu niż podczas snu. Ważną zaletą takiego treningu jest również zmniejszenie prawdopodobieństwa złapania kontuzji czy złamania kości. Pamiętajmy również, że trening na siłowni wpływa na wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. --> https://pl.wikipedia.org/wiki/Endorfiny

Istnieje kilka stałych zasad przy budowaniu masy mięśniowej, którymi kieruje się większość trenerów personalnych. Główną zasadą jest prawidłowo zbilansowana dieta na masę. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na nadwyżkę kaloryczną, czyli spożywanie więcej kalorii niż wymaga tego nasz organizm, aby pozwolić swoim mięśniom na możliwość rozrostu. Ponadto w czasie budowania masy mięśniowej musimy zwiększyć ilość spożywanych węglowodanów. ( https://dieta.mp.pl/zasady/68205,weglowodany ) Wpływają one na napełnianie mięśni glikogenem, który z kolei pompując wodą nasze mięśnie powoduje, że są większe oraz pełniejsze.

W prawidłowo zbilansowanej diecie na masę znaczącą rolę odgrywa odpowiednia ilość białka. Dostarczać je będziemy w postaci owoców morza, chudego oraz czerwonego mięsa, ryb, jaj. Podstawowym skutkiem braku odpowiedniej ilości białka w diecie skutkować będzie brakiem efektów. Warto również zwrócić uwagę na pilnowanie ilości spożywanych posiłków w ciągu całego dnia. Ogólnie przyjęta norma to od 5 do 6 małych posiłków, wpływać to będzie na prawidłową przemianę materii. Dlatego tak ważną rolę w budowaniu masy mięśniowej odgrywa prawidłowa dieta.